macOS oraz PhpStorm – case sensitive

Dobry wieczór.

PHP oraz inne języki programowania są case sensitive. Domyślny format plików w macOS jest case insensitive, a więc tutaj mogą być problemy! Szczególnie jak każdy deweloper ma inne środowisko 🙂

Jak ten problem rozwiązać? Na pomoc przychodzi nam Narzędzie dyskowe. Dzięki niemu możemy utworzyć nową partycję rozróżniającą duże i małe litery. Aktualnie w systemach macOS można spotkać dwa systemy plików, nowszy APFS oraz jego starszy brat (lub siostra), HFS+. Stworzenie partycji jest nieco inne w obu systemach.

Nie wiesz jaki system plików masz? Nie ma problemu. Uruchom Narzędzie dyskowe, kliknij na główną partycję. W głównym panelu znajdziesz wszystkie informacje na temat danego systemu plików:

System plików HFS+
System plików HFS+
System plików APFS
System plików APFS

Teraz gdy już wiesz jaką partycję posiadasz może przystąpić do dodania nowej partycji / woluminu 🙂

System plików APFS

W tym przypadku jest to dość prosta czynność. W panelu bocznym z lewej kliknij Kontener diskX (X to cyfra, u mnie jest 2 u Ciebie może być inna). Następnie wciśnij ikonę dodawanie nowego woluminu:

W polu Format wybierz APFS (rozróżniana wielkość liter). Dodatkowo możesz zaszyfrować wolumin, tym samym będzie wymagane hasło podczas jego montowania. Na koniec zostaje potwierdzić wciskając przycisk Dodaj. I to tyle 🙂

System plików HFS+

Tutaj również wielkiej filozofii nie ma. W panelu bocznym z lewej kliknij na partycję którą chcesz podzielić. Następnie wciśnij przycisk Partycja w na górnym pasku:

Interfejs jest dość prosty. Dodanie nowej partycje wykonasz przyciskiem +, a usuwanie przyciskiem -. Po dodaniu nowej możesz ustalić jej wielkość przesuwając jej obszar na wykresie kołowym lub wpisując jej rozmiar w polu Wielkość. W polu format wybierz Mac OS Extended (wielkość liter istotna, kronikowany). Tutaj również możesz zdecydować się na szyfrowanie jak w przypadku APFS. Po podziale dysku potwierdź operację przyciskiem Zastosuj.

Korzystanie z nowej partycji

Ja swoją partycję nazwałem Projekty, tym samym jest ona montowana w /Volumes/Projekty. Także warto wybrać jakąś krótką i zwięzłą nazwę, ułatwi to nawigowanie w terminalu :). Jeśli masz już projekty na w innych miejscach to warto je teraz przenieść.

PhpStorm domyślnie nie jest case sensitive

Tak jest! Jedynym wyjątkiem jest wersja na Linuxa. Więc musisz powiedzieć swojemu edytorowi by zmienił zdaniem. Do rzeczy. Otwórz PhpStorm, z menu wybierz Help > Edit Custom Properties:

W nowo otwartym pliku dodaj linijkę o treści:

idea.case.sensitive.fs=true

Zapisz plik. Plik ten zachowa się w katalogu twojego użytkownika, więc jeśli masz kilka kont na Macu to musisz to zrobić dla każdego konta osobno.

Ostatnią czynnością jest wyczyszczenie cache oraz restart. A więc wybierz File > Invalidate Caches / Restart... > Invalidate and Restart:

Tym samym masz środowisko w pełni przygotowane do pracy z PHP 🙂

Dziękuję za przeczytanie. Jeśli spodobał Ci się tekst to proszę udostępnij go. Zapraszam również do dyskusji. Pamiętaj, każde zdanie jest cenne! 🙂